امنیت

مقایسه کپچا و تایید دو مرحله‌ای، به کدام نیاز داریم؟

مهلا محمدیان
پنج‌شنبه 03 تیر

کپچا یا تاییددومرحله‌ای

تایید دو مرحله‌ای یا 2-Factor Authentication که مخفف آن 2FA است. بیشتر به اسم یک خواننده و رپر می‌خورد تا یکی از فاکتورهایی که برای امنیت بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما سوال این است که این به اصطلاح آقای 2FA می‌توانید جایگزین کپچا باشد؟ و یا اینکه CAPTCHA همچنان با قدرت بر کار مهم خود در برقراری امنیت ادامه می‌دهد. با آرکپچا همراه باشید تا جواب سوال مطرح شده را بدانید. و همچنین اطلاعات بیشتری درباره این دو فاکتور مهم امنیتی کسب کنید.

مقایسه کپچا و تایید دو مرحله‌ای، به کدام نیاز داریم؟
مقایسه کپچا و تایید دو مرحله‌ای، به کدام نیاز داریم؟

باید اشاره کرد که CAPTCHA و تایید دو مرحله‌ای گسترده‌ترین روش‌های امنیتی مورد استفاده اند. برای جلوگیری از هر گونه دخالت مخرب در عملیات‌هایی مانند login، ایجاد حساب در سایت‌ها و برنامه‌ها، checkout و سایر موارد مشابه دیگر در حوزه سایت و mobile APP ها، از این روش‌های امنیتی استفاده می‌شود.

کپچا و تایید دو مرحله‌ای، چرا مهم هستند؟

چرا کپچا و تایید دو مرحله‌ای، مهم هستند؟
چرا کپچا و تایید دو مرحله‌ای، مهم هستند؟

احتمالا این دو روش را قبلن شنیده‌اید یا حداقل مختصر آشنایی با آن‌ها دارید، با این‌حال تعریف کوتاهی از این دو خواهیم داشت تا در صورت نیاز یادآوری و مرور شود.

CAPTCHA، مخفف عبارت Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart است. و به معنی آزمونی است که به منظور شناسایی و جداسازی انسان از کامپیوتر و بات ها انجام می‌شود. این تمایز با ارائه چالش‌هایی که حل آن‌ها برای انسان ساده و برای کامپیوتر مشکل و غیر قابل حل است، صورت می‌گیرد.

2FA نیز یکی از روش‌های احراز هویت است. که فرایند تایید هویت و دسترسی به اطلاعات توسط دو یا چند مرحله و با ارائه گواهی های مختلف انجام می‌گیرد.

evidence و یا گواهی های احراز هویت نیز شامل سه دسته اند؛ یا knowledge-based هستند و به معنی اطلاعاتی که فقط کاربر از آنها مطلع است. یا possession-based هستند و به معنی اطلاعاتی است که فقط خود کاربر آنها را دارد. و یا inherence-based هستند که به معنی ویژگی هایی که به صورت ذاتی به کاربر تعلق دارند.

کپچا و 2FA چگونه کار می‌کنند؟

کپچا و تایید دو مرحله‌ای، چگونه کار می‌کنند؟
کپچا و تایید دو مرحله‌ای، چگونه کار می‌کنند؟

کپچا در درگاه‌های عملیاتی و یا operation gateways قرار می‌گیرد. از وقوع هرگونه تخلف، تقلب و یا سواستفاده‌های اینترنتی مبتنی بر تقلید رفتار کاربر جلوگیری می‌کند. این سواستفاده‌ها به دلیل لزوم اتوماسیون سازی فرآیندها و ماشینی‌سازی آن‌ها توسط بات ها انجام می‌گیرد؛ که شیوه کار آن بر پایه ارسال درخواست‌های زیاد به سرور و دامنه هدف است.

اما 2FA بیشتر در payment gateways و یا درگاه های پرداخت مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ضمن این سرویس، در وب‌سایت‌ها و یا اپلیکیشن‌هایی با امنیت بالا مانند سرویس ایمیل نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. تا هویت کاربر و بررسی اعتبار آن با حساسیت بیشتری صورت گیرد.

تفاوت کپچا و تایید دو مرحله‌ای در چیست؟

در واقع تفاوت میان این دو سرویس بسیار ساده و در هدفی است که ما به منظور دستیابی به امنیت بیشتر از آنها استفاده می‌کنیم.

تایید دو مرحله‌ای، همانطور که قبل‌تر هم توضیح دادیم، روشی است که در آن شناسایی و احراز هویت کاربر انجام می‌شود. و صدور مجوز دسترسی آن به حساب شخصی با حساسیت بیشتری صورت می‌گیرد. دلیل این حساسیت نیز دستیابی به امنیت بیشتر و بستن راه پیشروی هر شخصی است که با روش‌هایی مانند هک، سعی می‌کند، جریان اصلی عملیات را به سمت خود هدایت کند.

اجازه دهید با یک مثال این مسئله را روشن کنیم؛ به عنوان مثال، در نظر دارید مبلغ زیادی را به شخصی منتقل کنید. و بانکی که در آن حساب دارید، برای تایید معامله کدی را به صورت پیامکی به شما ارسال می‌کند. هدف اصلی این است که تایید کنید این شما هستید که این انتقال را انجام می‌دهید.

اما استفاده از کپچا به منظور شناسایی، خنثی‌سازی و مسدود کردن بات هایی است که کمر همت برای انجام فعالیت‌های مخرب در وب‌سایت شما بسته‌اند. در واقع به صورت خلاصه و آسان، کپچا، وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های شما را در برابر حملات bot ها مقاوم و ایمن نگه می‌دارد.

کپچا و تایید دو مرحله ای، هر کدام از چه تهدیدهایی جلوگیری می‌کنند؟

کپچا و تایید دو مرحله ای، هر کدام از چه تهدیدهایی جلوگیری می‌کنند؟
کپچا و تایید دو مرحله‌ای، هر کدام از چه تهدیدهایی جلوگیری می‌کنند؟

حملاتی که کپچا در برابر آنها مقابله می‌کند، در زیر آمده‌اند.

 • Account Takeover (ATO) یا حملات تصاحب حساب
 • credential stuffing یا دستکاری اعتبار
 • ticket scalping یا تخلف های بلیط فروشی
 • denial of inventory یا حملات انکار در دسترس بودن کالا بدون
 • Bonus abuse یا سو استفاده از پاداش ها (عاملی بسیار مهم برای سایت های قمار و iGaming)
 • various forms of spam یا ارسال هرزنامه های مختلف
 • web scraping (که در آن هکر به جمع آوری داده های مورد استفاده در وب سایت می‌پردازد)
 • abusive traffic و یا ترافیک غیر معمول

و اما حملاتی که تایید دو مرحله ای با آنها مقابله می‌کند شامل:

 • phishing
 • spear phishing یا فیشینگ هدف دار
 • keyloggers یا ثبت کلیدهای فشرده شده
 • credential stuffing یا دستکاری اعتبار
 • brute force یا حمله جستجوی فراگیر و reverse brute force یا حمله جستجوی فراگیر معکوس
 • Man-in-the-middle (MITM) یا حمله شخص میانی

با توجه به نوع حملاتی که در بالا آورده شده اند، به طور کلی 2FA فقط با تهدیدهای تایید هویت سروکار دارد. در حالی که کپچا با طیف گسترده تری از تهدیدهای خودکار سروکار دارد.

چرا 2FA نمی‌تواند جایگزین و وارث کپچا باشد؟

با توجه به توضیحات داده شده در بالا، کپچا و 2FA هر دو نمی‌توانند جایگزین یکدیگر شوند. چون کاری که انجام می‌دهند متفاوت است. در واقع CAPTCHA فقط اجازه دسترسی به انسان را صادر می‌کند در حالی که در تایید دو مرحله‌ای، فرض بر انسان بودن است.

در حالی که 2FA به منظور اعطای مجوز دسترسی به شخصی است که تمام اطلاعات مورد استفاده را دارد؛ اما داشتن تمامی اطلاعات به معنای بات نبودن نیست.

به عنوان مثال، در روند فروش بلیط برای یک رویداد محبوب، bot operator می تواند حساب های نامحدودی را هنگام خودکار کردن روند تایید دو مرحله‌ای ثبت کند. و بدون کپچا نمی‌توان از این اتوماسیون سازی مخرب جلوگیری کرد.

خلاصه و جمع بندی نهایی

تقریبا 98 درصد از تلاش ها برای دسترسی به حساب توسط automated programs یا همان برنامه های خودکار انجام می‌گیرد. که وجود کپچا را برای ایمن سازی وب سایت ها و اپلیکیشن ها به یک ضرورت تبدیل کرده است. با این حال، اگر تجارت آنلاین شما با دارایی های ارزشمندی سروکار دارد، یک لایه اضافی از تایید هویت در قالب 2FA تاثیر بالایی دارد. و باعث افزایش امنیت دسترسی به حساب های مختلف می‌شود.

برای بستن لایه های امنیتی بیشتر بر روی وب‌سایت ها و اپلیکیشن های خود با آرکپچا (ARCaptcha)، که ارائه دهنده سرویس کپچای فارسی است، ارتباط بگیرید. و چندین لایه جدید امنیتی اضافه کنید.

به اشتراک بگذارید


برچسب‌ها
دیگر مطالب مرتبط
دیگران نظر داده‌اند 0
نظر شما چیست؟